Pedig ezeken túl sokféle kutatás és népi megfigyelés mutatja, hogy a hagymafogyasztás egészséges, sokféle baj megelőzésében van kulcsfontosságú szerepe.
A népi orvoslásban a különböző baktériumok ádáz ellenségeként tartják számon. Az évszázadok során sátáni-, de szent növénynek is tekintették. Jellegzetes illatát és csípős ízét az allilszulfid nevű, magas kéntartalmú vegyület adja, aminek köztudottan fertőtlenítő és baktériumölő hatása van. Illóolajban, pektintben, C-, és B-vitaminban gazdag növény.
Megszámlálhatatlan gyógyhatással rendelkezik: megszünteti az orrdugulást, nátha, köhögés és megfázásos betegségek esetén nélkülözhetetlen, gyomorerősítő, bélféregűző, étvágygerjesztő, vércukor-szintcsökkentő, vizelethajtó hatású. Frissen, kapszula vagy illóolajos változatban használhatjuk még szemölcsre, reumára és migrénre is. A népi gyógyászaton kívül, jótékony hatásait az orvostudomány is igazolta.
Táplálkozás szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy nagymértékben serkenti a veseműködést, kitisztítja a szervezetből a salakanyagokat, antioxidánsokban gazdag, védi a szív- és érrendszert, étvágygerjesztő, ráadásul az érelmeszesedés legjellemzőbb formája ellen is hatásosnak bizonyult.
Az utóbbi évek kutatásai azt igazolták, hogy a vastagbéldaganat megelőzésben is rendkívül jótékony hatása van, mivel fokozza az emésztőnedvek termelését.
Fogyasztásával azonban az epe-, és májbántalmakkal küszködőknek jobb óvatosan bánni, mivel esetükben emésztési rendellenséget vagy gyomorfájást okozhat.