Hogy megelőzzük a betegséget, először is fontos a kialakulását segítő elemek kizárása. A csontrendszert főleg az alkohol, a dohányzás és a kóla károsítja – utóbbi természetesen nagy mennyiségben, rendszeresen fogyasztva. Kerüljük az egyoldalú étkezést is: bizonyított, hogy a hosszú időn keresztül tartó húsfogyasztás-mentes élet is csontritkuláshoz vezethet. Persze nem kell a vegetáriánusoknak rögtön feladniuk életmódjukat, csak sokkal jobban kell figyelniük az étkezésükre, mint húsevő társaiknak.
Fontos a táplálkozás: a szervezet kalciumszintjének emelését a megfelelő táplálékok bevitelével érhetjük el. A legalapvetőbb kalciumforrás a tej valamint a különféle tejtermékek. Aki nem szereti a tejet, fogyasszon sajtot, mivel a sajtoknak kifejezetten nagy a kalciumtartalma. A tejfogyasztással is jobb csínján bánni, zsírtartalma miatt napi fél liternél ne igyunk többet. Ha nem szeretjük a tejet, segíthetnek a kalciumos pezsgőtabletták is.
A táplálkozáson kívül elengedhetetlen heti két alkalommal, legkevesebb 45 percnyi testedzés, mivel ezzel megelőzhetjük az oszteoporózis kialakulását. Szakorvosok állítása szerint a leghatékonyabb a kerékpározás, a kocogás, de bármelyik torna megfelelő, a lényeg a rendszeres sportolás.
A napi optimális kalciumbevitel nők és férfiak, fiatalok és idősek között kisebb-nagyobb eltérést mutat. A WHO javaslata szerint a napi optimális kalcium-szükséglet a következő: szoptatós kismamáknak, 50 év alatti nőknek és férfiaknak 1000 milligramm, 65 feletti nők és férfiak esetében 1300 milligramm, a terhesség utolsó három hónapjában 1200 milligramm, menopauza idejében lévő nőknek akár 1500 milligramm, míg 10 és 18 év közötti fiataloknak 1100 milligramm kalciumra van szükségük.