Bár sokan szégyellik, fontos tudni, ez nem az ápolatlanság jele. Sajnos nagyon könnyű elkapni, a kezelése azonban annál hosszabb.
Hogyan kaphatjuk el?
Közös zuhanyzó használat, nyilvános fürdőhelyek igénybevétele során könnyedén megfertőződhetünk. Ilyenkor (leggyakrabban) a láb körmein elszineződés, megvastagodás jelzi, hogy körömgombával állunk szemben. Ugyan a tünetek nem járnak fájdalommal, de esztétikailag elég zavaróak lehetnek, azonban még így is gyakran elhanyagolják a körömgomba kezelését. Ez, amellett, hogy könnyen megfertőzhetjük családtagjainkat, azzal is jár, hogy mi magunk is egyre nehezebben szabadulunk meg tőle.
A körömgombához a rossz szokások is hozzájárulhatnak, ezért fontos figyelmet szentelni a megfelelő szellőzést biztosító cipőre, a pamutzoknira, de a körömgomba kockázatát növelheti még a legyengült immunrendszer, a cukorbetegség vagy az elhízás is.
Igaz ugyan, hogy a rika vagy felületes tisztálkodás is elősegítheti a körömgomba kialakulását, de ugyanúgy a túl gyakori tisztálkodás is szerepet játszhat, hiszen a nedvesség a gombáknak kiváló talajt biztosítanak, így a kisebb hajlatokban megmaradó nedvesség akár elő is segítheti a kórokozók megtapadását.
Ha elhatároztuk magunkat a kezelés mellett, bőrgyógyászunk vagy gyógyszerészünk segítségével kiválaszthatjuk a megfelelő készítményt, legyen szó kenőcsről, körömlakkról vagy krémről - ezek általában vény nélkül kaphatóak. Fontos azonban, hogy ne szakítsuk meg a kezelést, hiszen így könnyedén visszatérhet a körömgomba. A kezelés általában nem zajlik gyorsan - elég ha csak azt számításba vesszük, milyen lassan nő le a sérült, beteg köröm.