Nyugat-Európa legnagyobb részén már a szórakozóhelyekben sem lehet rágyújtani, sőt, szinte csak a szabad levegőn lehet elszívni egy-egy szál cigarettát. Sok európai ország kormánya azért hozott drasztikus, dohányzást sokfelé tiltó törvényeket, hogy ezzel is csökkentsék a káros szenvedélyt űzők számát.
Tény, hogy a dohányzás fokozottan egészségkárosító, daganatos betegségek kialakulásának is nagy szerepe van. Ám a dohányzásnak búcsút mondani sokaknak nem egyszerű feladat.
Vannak olyanok, akik szerint a drasztikus megvonás, mások szerint a napi cigarettaadag lassú csökkentése vezet eredményre. Mindenki a maga személyisége szerint kell módszert válasszon, de nem árt elbeszélgetni olyan személyekkel, akiknek már sikerült búcsút mondaniuk a füstös élettől.
Fontos, hogy csak abban az eseteben vágjunk bele a „leszokás tortúrájába”, ha valóban motiváltak vagyunk és komolyan is gondoljuk.
Használjunk olyan nikotinpótló és leszokást megkönnyítő készítményeket, amelyek csökkentik az megvonási tüneteket. Pl: speciális cukorkát vagy rágógumit, tapaszt, tablettát, orrsprayt, külön erre a célra kifejlesztett nikotinkapszulát tartalmazó műanyag cigarettát stb. Természetesen ezek a termékek nem szüntetik meg teljesen a nikotinéhségünket, de jelentős mértékben enyhítik a megvonási tüneteket és csökkentik a dohányzás iránti sóvárgást.
Ha pedig már elindultunk a jó úton, válasszunk magunknak egy sportot, könnyed mozgásformát, ami segít elterelni a figyelmünket a cigaretta utáni sóvárgásról. Sőt, az első, hosszú köhögéssel befejezett edzés vagy focimeccs után sokkal motiváltabbak is leszünk, főleg ha észrevesszük, hogy néhány füstmentes hét után nehezebben fulladunk ki, könnyebben veszünk levegőt és fittebbek, egészségesebbek is vagyunk!